Ty nejlepší kakaové boby pro naši čokoládu

 

Již 2000 let před naším letopočtem původní obyvatelé Střední Ameriky sklízeli velké plody kakaovníku theobroma cacao a z jejich semen připravovali hořký nápoj, který dochucovali vanilkou, čili a medem. Název možná pochází ze slova xocolātl, které v jazyce Aztéků znamená hořký nápoj. V Evropě se o čokoládě nevědělo až do 16. století. Kryštof Kolumbus objevil kakao na své čtvrté výpravě do Ameriky v roce 1502 a kakaové boby s sebou přivezl zpět do Španělska. Na madridském královském dvoře do nápoje z kakaových bobů začali přidávat cukr, který vyvážil přirozenou hořkost kakaa. Lahodný a oblíbený nápoj se ze Španělska postupně rozšířil do celé Evropy. Čokoláda se pila jako nápoj až do 19. století, kdy strojní postupy průmyslové revoluce umožnily poprvé výrobu tabulkové čokolády, jak ji známe dnes.

Kakaovníky jsou 4–8 m vysoké a rostou výhradně v tropickém pásu, protože vyžadují 2000 mm srážek ročně a stabilní teplotu 21–32 °C. Potřebují stín a rostou proto pod přístřeším vyšších stromů deštného pralesa. Plody kakaovníku vypadají jako ragbyové míče. Farmáři je ručně sklízejí a otevírají pomocí mačety. Uvnitř plodu jsou semena – kakaové boby – chráněná sladkou bílou dužninou. Dužnina a boby ze sklizených plodů se nakládají do velkých nádob k fermentaci. Při fermentaci se do naložené směsi dostanou z okolního prostředí kvasinky, přemění cukry v dužnině na alkohol a spustí chemické reakce, kterým fermentované boby vděčí za svoji čokoládovou chuť, vůni i barvu. Fermentované boby se suší na slunci a balí do jutových pytlů.

Kakaové boby dávají čokoládě její chuť a aroma. Výsledná chuť čokolády se liší podle odrůdy bobů, ze kterých byla vyrobena, lokality, roku sklizně, způsobu fermentace a pražení.

K výrobě naší čokolády vybíráme vyhledávané kakaové boby z nejlepších plantáží světa.

Země původu: Tanzanie

Z afrických zemí dnes pochází více než dvě třetiny celosvětové produkce. Většina afrických bobů je určena pro velkovýrobu čokolády. Ovšem naše boby, to je jiná káva – vlastně jiné kakao. Pochází z údolí Kilombero na jihu Tanzanie. Náš dodavatel spolupracuje s místními pěstiteli kakaa, pomáhá jim zvyšovat kvalitu produkce a vykupuje lokálně pěstované boby za férové ceny. Vykoupené boby zpracovává ve vlastní fermentační lince. Výsledkem jsou kakaové boby příjemně hořké a nakyslé chuti s ovocnými podtóny jablek a třešní. Citlivější jazýčky odhalí v chuti ještě odlesk mandlí a vůni právě usušené trávy. O  pěstitelů z údolí Kilombero pocházejí fotografie na této stránce.

Země původu: Dominikánská republika

Cesta za dobrou čokoládou nás z Afriky zavede do Karibiku. Máme velké štěstí, že se nám podařilo získat mimořádné kakaové boby z Dominikánské republiky. Náš dodavatel působí v regionu El Cibao v provinicii Duarte v severní části ostrova a vykupuje kakaové boby pěstované v bio kvalitě od více než 150 místních farmářů. Vykoupené boby jsou fermentovány po šest dní v dřevěných nádobách a další týden se suší na slunci. Tyto výjimečné boby mají svěže nakyslou chuť s tóny třešní, citronu a zralého manga.

Dostali jste chuť na naši čokoládu?